Trzask.pl to grupa młodych, ciekawych świata i dążących do jego poznania ludzi, którzy odbyli kilkadziesiąt egzotycznych podróży. Od ponad dziesięciu lat tworzą multimedialne pokazy fotografii, które prezentują uczniom szkół podstawowych, gimnazjów i liceów w ramach „Spotkań z podróżnikiem”. To właśnie w tych okolicznościach przetestowali projektor Laser&LED Casio XJ-V1. Ocenili urządzenie jako wręcz idealne.

Dotychczas używaliśmy konstrukcji opartych na technologiach DLP i 3LCD wyposażonych w lampy rtęciowe, więc projektory w technologii Laser&LED są dla nas czymś nowym. Ułatwiło to  dostrzeżenie różnic w użytkowaniu

– informuje Ryszard Stabach, założyciel grupy trzask.pl, który prowadzi pokazy fotografii.

IMG_4054 (2)

Na pierwszy rzut oka Casio jest projektorem lekkim, a jednocześnie solidnie wykonanym. Obudowa nie ugina się, nie trzeszczy – sprawia wrażenie trwałej.  Kilka przycisków funkcyjnych na urządzeniu i pilot w zestawie pozwalają na sprawne, intuicyjne sterowanie.

Największym zaskoczeniem okazał się czas potrzebny na uruchomienie projektora. Od włączenia do osiągnięcia pełnej jasności mijają trzy, może cztery sekundy. W porównaniu do tradycyjnych rozwiązań, które potrzebują na to 60-100 sekund, Casio XJ-V1 jest bezkonkurencyjny.

Siła źródła światła (2700 ANSI Lumenów) pozwala na pracę nawet w jasnych pomieszczeniach takich jak sale gimnastyczne itp. Równie ważny jest czas potrzebny na wyłączenie i schłodzenie projektora. Tu różnice są jeszcze większe. O ile w standardowych urządzeniach DLP/3LCD trzeba czekać 2-3 minuty na wychłodzenie lampy, o tyle Casio potrzebuje na to zaledwie kilku sekund.

IMG_2433 (2)

Bardzo ważnym kryterium przy wyborze projektora jest jego żywotność i gwarancja, która trwa trzy lata w odniesieniu do urządzenia i aż pięć lat na źródło światła.  Dodatkowo w przypadku Casio XJ-V1 producent deklaruje, że źródło światła pracuje przez większość przewidywanego czasu 20.000 godzin ze stałą jasnością. W przypadku starszych technologii podróżnicy zawsze doświadczali rażącego spadku jakości wyświetlanego obrazu wraz z upływem czasu. Skutkowało to przymusową wymianą lampy już po 1000-1500 przepracowanych godzin. Z reguły też mijało się z celem, gdyż koszt zakupu lampy porównywalny był do kupna nowego projektora. O tym ile można zaoszczędzić kupując Casio można sprawdzić na przygotowanym przez nas kalkulatorze.

Żywotność źródła światła potwierdzaliśmy już w jednym ze wcześniejszych artykułów na temat technologi Laser&LED: Casio udowadnia, że Laser&LED działa bez problemu nawet po 18 000 godzin

Urządzenie jest odporne na kurz, co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze na wymianę filtrów. W trakcie pracy Casio nie wytwarza w ogóle ciepła, nie nagrzewa się i dzięki czemu pobór energii elektrycznej jest około dwukrotnie niższy w stosunku do starszych technologii.

Jeśli ktoś szuka projektora, które będzie pracował przez długie lata, nie generując kosztów związanych z wymianami lamp i filtrów. Casio XJ-V1 wydaje się być rozwiązaniem idealnym

– podsumowuje Ryszard Stabach z trzask.pl

 

Nasz obóz gdzieś w 'dżungli' Amazonii, Brazylia

Zapraszamy również na stronę bezlampowe.pl gdzie można znaleźć więcej informacji na temat Casio i rewolucyjnej technologii Laser&LED.