Neets Touch Panel – ekran dotykowy przeznaczony do interfejsów graficznych zaprojektowanych za pomocą oprogramowania Project Designer jest już dostępny! Specjalnie dla Was przygotowaliśmy krótki test, gdzie zaglądamy do pudełka i tłumaczymy kilka rzeczy, aby rozjaśnić ideę tego sprzętu.

orange-square-logo

Dlaczego ekran dotykowy?

Odpowiedź jest prosta: bo Wy tego chcieliście! Rosnąca popularność systemów Neets spowodowała, że coraz więcej osób pytało: „Hej, ale skoro konkurencja X i Y oprócz systemów sterowania dorzuca swoje ekrany dotykowe, dlaczego Neets tego nie robi?” Choć duńskie systemy pozwalają wykorzystać niemal każde urządzenie z ekranem dotykowym do wyświetlania interfejsu graficznego to wielu z Was chciało ekran z logiem Neets. A jak Wy to również my i Neets.

Druga sprawa to fakt, że dużo łatwiej pracuje się z urządzeniem przeznaczonym do ściśle określonego zadania. A tablety, choć to multimedialne kombajny, miały swoje minusy: potrzeba zakupu stacji dokującej, rozładowane baterie, wychodzenie do ekranu głównego, aktualizacje, problemy z zasięgiem wi-fi. Z ekranem dotykowym Neets tych problemów nie ma.

Na początek specyfikacja techniczna

– Ekran 7” IPS
– rozdzielczość: 1024×595 pikseli
– jasność: 350 nitów (cd/m2)
– żywotność panelu: 20 000 godzin
– czujnik zbliżeniowy (automatycznie włącza / wyłącza ekran)
– czujnik światła automatycznie regulujący jasność ekranu
– PoE (IEEE802.3af, 48V) – połączenie z systemem sterowania i zasilanie za pomocą jednego kabla
– port micro USB do aktualizacji firmware
– uchwyt ścienny w zestawie
– opcjonalny statyw stołowy

Wielkość
– 18 x 12 x 2,5 cm (szer. x wys. x grubość)

Waga
– urządzenie: 0,33 kg
– uchwyt ścienny: 0,175 kg
– z opakowaniem: 0,85 kg
Zakres temperatur
– operacyjny: 0 do 40 °C
– przechowywanie: 0 do 60 °C

Więcej informacji można uzyskać na stronie producenta.


Neets Touch (25)

Touch Panel pracuje pod kontrolą systemu Android (wersja nieujawniona) z nakładką (ekranem startowym) Neets. Nie istnieje możliwość „wyjścia” do systemu Android, również dzięki temu, że urządzenie nie posiada (widocznych) przycisków fizycznych.

Urządzenie nie jest duże – 7 calowy ekran w formacie 16:9 to popularny standard wśród tabletów z Androidem. To rozmiar optymalny, wielokrotnie wykorzystywany do obsługi systemów sterowania.

Neets Touch (30)

Ekran jest odpowiednio jasny – 350 nitów to standard znany z TV czy laptopów. Rozdzielczość 1024×595 nie należy do najwyższych, ale z drugiej pozwala na stworzenie naprawdę czytelnego interfejsu, który przy okazji nie obciąża urządzenia. Co ważne, wraz z premierą Touch Panel Neets przygotował kilka nowych predefiniowanych motywów dla tej rozdzielczości, co ułatwi zadanie tym, którzy chcą szybko stworzyć interesujący GUI.

Neets Touch ISE (2)

Co ważne – urządzenie to nie posiada modułu wi-fi oraz wbudowanej baterii – jest całkowicie zależne od przewodów. W tym wypadku jest to kabel LAN, który Touch Panel wykorzystuje do wymiany informacji oraz z którego pobiera zasilanie (standard PoE).

Neets Touch (12)

Co jeśli klient wymaga bezprzewodowego panelu dotykowego z systemem sterowania?

  • Wraz z premierą Touch Panel duński producent nie wycofuje się ze wsparcia dla klasycznych tabletów z Androidem i iOS. Wciąż można wykorzystać je do sterowania urządzeniami AV w ramach systemów Neets.

 

Co jeśli klient nie posiada standardu PoE w swojej sieci lokalnej?

  • W zestawie z ekranem Neets jest PoE injector – zasilacz dzięki któremu wprowadzimy do sieci lokalnej zasilanie wymagane do uruchomienia Touch Panel.

Neets Touch (9)

 

Z cyklu małe, a cieszy – na skraju ekranu znajdują się czujniki światła i zbliżeniowy. Ten pierwszy działa bardzo dobrze – ekran sam wygasza się po kilkunastu sekundach, aby oszczędzić energię i wydłużyć żywotność panelu. Wystarczy jednak machnąć dłonią przed urządzeniem, aby ekran się uaktywnił, gotowy do działania.

Neets Touch (24)


Akcesoria

Zdążyliśmy już wspomnieć o zasilaczu PoE, który jest w zestawie, przejdźmy więc dalej.

Urządzenie na tylnej części posiada wystające gniazdo RJ45 do którego wpinamy kabel LAN z zasilaniem. Element ten powoduje, że aby zamontować ekran na ścianie musimy mieć zamontowaną puszkę podtynkową (lub w gips-kartonie) w której gniazdo RJ45 się schowa.

Neets Touch (13)

Neets Touch ISE (4)

Aby Touch Panel utrzymał się na ścianie należy najpierw zamocować do niej specjalny blaszany uchwyt – oczywiście odpowiednie wkręty są w zestawie. Urządzenie do uchwytu montujemy za pomocą bardzo silnych magnesów, które bez problemu utrzymują ekran w miejscu podczas intensywnego użytkowania.

Neets Touch (19)

ezgif.com-resize

 

Alternatywą jest opcjonalny mini statyw stołowy – Table Stand, który jest do kupienia osobno i pozwala na montaż ekranu na stole.

Neets Touch ISE (1)

 

Opracowany system montażu pozwala na bezproblemowe zdemontowanie urządzenia w przyszłości, gdy niezbędna będzie zmiana lokalizacji lub gdy zaistnieje potrzeba wgrania nowego firmware za pomocą portu microUSB, który znajduje się na tylnej ściance. Pewnym udogodnieniem w tej kwestii jest znajdująca się w pudełku przejściówka z microUSB na pełnowymiarowy port USB – pozwala to na aktualizację ze standardowego pendrive.

Neets Touch (21)

 

Na dolnej części obudowy znajdują się dwa ukryte przyciski, z czego jeden służy do uruchamiania wybranych funkcji menu (np. wywołanie ustawień), a drugi służy do resetu urządzenia. Aby z nich skorzystać wykorzystujemy specjalny kluczyk, który po prostu zastępuje szpilkę lub spinacz.

Neets Touch (23)

Neets Touch (20)

 

Oprócz tego wśród akcesoriów znajdziemy ściereczkę do przecierania ekranu. Ten, według standardów rynkowych, posiada powłokę zabezpieczającą przeciw porysowaniu, ale jednocześnie dosyć mocno się palcuje. Kolejny element to oczywiście instrukcja obsługi.

Neets Touch (17)

Neets Touch (16)

 

A jak korzysta się z samego urządzenia?

Na czas wstępnych testów nie wgrywaliśmy żadnego interfejsu do sprawdzenia (na to przyjdzie jeszcze czas), ale korzystaliśmy z menu konfiguracji i musimy przyznać, że działało bardzo płynnie. Mamy na myśli głównie reakcję dotyku na nasze poczynania, która nie odstaje od tego do czego przyzwyczaiły nas wszechobecne smartfony. Ilość dostępnych opcji konfiguracyjnych jest przyzwoita, a możliwość upgrade’u firmware zostawia furtkę na dodawanie kolejnych funkcjonalności. Znając Neets – na pewno coś jeszcze się pojawi.

ezgif.com-optimize (1)


 

Reasumując – Touch Panel to bardzo dobrze wyglądający produkt, odpowiednio przygotowany do zainstalowania na ścianie i uruchomienia.

Dla wszystkich zainteresowanych – posiadamy egzemplarz demo, który można wypożyczyć, aby przetestować w warunkach docelowych. Proszę tylko pamiętać, że najpierw trzeba przygotować odpowiedni system sterowania za pomocą Project Designera!

Interesująca jest także promocja, która pozwala kupić Touch Panel w zestawie z jednostką sterującą TanGo w sporo niższej cenie niż poza zestawem.

Neets Touch ISE (3)