Automatyka sal konferencyjnych to w branży AV niezwykle ciekawy temat. Chociaż wciąż dominuje podejście, zgodnie z którym, aby zaoszczędzić, na stole w sali znajdziemy 3-4 piloty do sterowania sprzętem, to coraz więcej firm dostrzega zalety ujednolicenia sterowania i zamknięcia obsługi wszystkich (lub części) urządzeń w ramach jednego ekranu dotykowego. Korzyści takiego rozwiązania przedstawimy Wam dzisiaj na przykładzie sali konferencyjnej, którą pomagaliśmy projektować i konfigurować.

Co będzie sterowane?

Sala, o której będziemy pisać, została zaprojektowana jako niezwykle uniwersalne środowisko do przeprowadzania prezentacji multimedialnych, spotkań biznesowych oraz do wideokonferencji. Ze względu na umiejscowienie –  poziom -1, z wąskimi okiennicami po jednej stronie sali – niezbędne stało się zaprojektowanie odpowiedniego oświetlenia. Jak w każdym nowoczesnym biurowcu sala została wyposażona w klimatyzację oraz dodano do niej możliwość podziału na dwa mniejsze pomieszczenia (choć wyjściowym układem jest jedna duża sala).

Zgodnie z powyższymi warunkami ustalono wstępną listę urządzeń na następującą:

Po konsultacji z zamawiającym zdecydowano się dodać również elektryczne uchylanie i zamykanie okiennic za pomocą siłowników.

Aby tym wszystkim sterować, zainstalowany został duński system sterowania Neets Delta obsługiwany za pomocą ekranu dotykowego Neets Touch Panel.

orange-square-logo

Jak to połączono?

Większość sprzętów połączono z Deltą za pomocą sieci LAN (projektor, system oświetlenia, Barco, wzmacniacz, ekran dotykowy do sterowania), wybrane za pomocą RS232 (Kramer), a przekaźniki do sterowania ekranem elektrycznym i okiennicami podłączono do portów I/O. Delta, będąca sercem systemu, została zamontowana w szafie rackowej wraz w innymi niezbędnymi elementami.

Sala_1_schemat2

Trudności i decyzje

Podobnie jak podczas realizacji każdego projektu, po drodze można natrafić na różnego rodzaju przeszkody i czasami trzeba iść na ustępstwa. Zdecydowanie największą trudność w tym przypadku stanowiło ogarnięcie stabilnego połączenia do sterowania pokaźną liczbą urządzeń jednocześnie. Różnego rodzaju protokoły i wymogi sieciowe (porty!) potrafią spędzić sen z powiek każdemu integratorowi, ale koniec końców przy odpowiedniej dozie cierpliwości i umiejętności jest to jak najbardziej wykonalne.

DSC00609

Czy zatem wszystko obyło się bez problemów i ustępstw? Otóż nie. Po przebrnięciu przez fazę konfiguracji połączenia i po przeprowadzeniu pierwszych testów systemu zdecydowano się na wyłączenie sterowania klimatyzacją z puli sprzętów zarządzanych przez Neets Delta. Powodem były trudności w przeniesieniu pełnego niuansów sterowania klimatyzacją na ekran dotykowy. Dlatego postawiono na osobny, dedykowany do klimatyzacji panel.

DSC00577

Również finalny wygląd interfejsu graficznego i znajdujące się w nim funkcje były rezultatem wielu dyskusji, badania oczekiwań użytkowników oraz klasycznej już metody prób i błędów.

ekran_graf_1

Jak wygląda sterowanie?

Ekran dotykowy znajduje się na ścianie, niedaleko wejścia do sali, skąd jest do niego swobodny dostęp. Umożliwia to uruchomienie odpowiedniego scenariusza tuż po wejściu do sali i rozpoczęcie spotkania.

Ekran główny (Home Screen) to przede wszystkim wybór pomiędzy trybem pracy, gdzie znajdziemy wybór pomiędzy salą połączoną a podzieloną. Istnieje możliwość zautomatyzowania tego wyboru, jednak w tym przypadku nie zdecydowano się na jego implementację. Po wybraniu odpowiedniej opcji do dyspozycji zostaje oddany ekran, z poziomu którego można wybrać pomiędzy kilkoma dostępnymi scenariuszami oraz skróty do kolejnych ekranów, gdzie dostępne są nieco bardziej zaawansowane opcje dla poszczególnych urządzeń czy funkcji.

tryb_pracy1

ekran_graf_2

No dobrze, a gdzie tu automatyka?

W tym konkretnym projekcie najprościej ująć ją w jednym słowie: scenariusze. Po przeprowadzeniu wywiadu z osobami, które mają najintensywniej użytkować salę, oraz z obsługą techniczną stworzone zostały predefiniowane scenariusze, po aktywacji których wyzwala się ciąg czynności przygotowujących urządzenia pod konkretną czynność.

DSC00606

Weźmy na tapetę scenariusz Wideokonferencja, który ma przygotować salę do połączeń wideokonferencyjnych za pomocą Polycoma. Po kliknięciu jego ikony z poziomu ekranu Neets zostaje uruchomiona następująca sekwencja zdarzeń:

 • jeżeli nie jest uruchomiony projektor, zostanie on włączony, a ekran projekcyjny zostanie opuszczony,
 • wybrane zostanie odpowiednie źródło obrazu na projektorze i switchu HDMI (Polycom Trio),
 • wybrane zostanie odpowiednie źródło audio na wzmacniaczu,
 • oświetlenie zostanie przygaszone do wybranego poziomu.

DSC00575

Automatyka wyraża się tutaj również w integracji systemu sterowania Neets z Barco ClickShare. Na czym to polega? Otóż po podłączeniu słynnego przycisku Barco do laptopa system ClickShare wysyła sygnał do Delty, a ta uruchamia zaprogramowany ciąg zdarzeń:

 • włącza projektor (jeśli jest wyłączony),
 • opuszcza ekran projekcyjny,
 • ustawia światło na odpowiednim poziomie,
 • na koniec wybiera odpowiednie źródło sygnału na projektorze i wzmacniaczu audio.

Podsumowując, wystarczy wejść do sali, podłączyć przycisk Barco CS do USB laptopa i zacząć prezentację. Prawda, że proste?

DSC00612

Dla porównania, aby doprowadzić do takiej samej sytuacji bez użycia systemu sterowania, należałoby:

 • podłączyć Barco do laptopa,
 • opuścić ekran projekcyjny,
 • włączyć projektor i wybrać odpowiednie źródło,
 • ustawić światło,
 • wybrać źródło audio na wzmacniaczu, jeśli zamierzamy puszczać materiały z dźwiękiem.

Warto też pamiętać, że te same czynności, choć w innej kolejności, należy powtórzyć po zakończeniu spotkania.

W systemie opartym o Deltę wystarczy wcisnąć jeden przycisk i wyjść z sali.

 

Rezultat i podsumowanie

Choć pewnych założeń nie udało się zrealizować do końca (włączenie klimatyzacji do systemu sterowania), to w pewnych kwestiach oczekiwania zostały przekroczone (integracja z Barco, sprawnie działające scenariusze i sterowanie otwieraniem okien). Finalnie zarówno sam wygląd sali, jej funkcjonalność, a także działanie systemu sterowania spotkały się z aprobatą zamawiającego.

Stało się tak dlatego, że celem nie było wyłącznie stworzenie sali konferencyjnej wyposażonej w nowoczesne gadżety (takie jak Barco CS, czy system do wideokonferencji), ale dostarczenie prostego w obsłudze rozwiązania. Do tak wyposażonej sali każdy może wejść i zacząć prezentację bez żonglowania pilotami. Tylko i aż tyle.

DSC00590

Artykuł przygotowany przy współpracy z firmą Projekcja sp. z o.o.

Jeśli mają Państwo projekty, którymi chcą się podzielić i opublikować na naszym blogu – zapraszamy do kontaktu!