Dzieliliśmy się już jakiś czas temu wrażeniami z testów panelu dotykowego NEETS (tutaj). Prezentowaliśmy również jak może działać kompletny system sterowania w sali konferencyjnej zawiadując kilkoma urządzeniami AV i nie tylko, tworzącymi zintegrowany system (tutaj).

Tym razem chcemy przybliżyć praktyczną stronę systemów sterowania marki NEETS, której Vidis jest dystrybutorem na terenie Polski. Pokażemy w małej skali jak może wyglądać prosty system sterowania, który przygotowaliśmy specjalnie dla Partnerów Handlowych Vidis SA w formie makiety prezentacyjnej.

Dla tych którzy nie mieli okazji przyjrzeć się bliżej marce NEETS, kilka słów wstępu…

NEETS to lider skandynawskiego rynku intuicyjnych systemów sterowania. Od momentu powstania firmy 20 lat temu, twórcom przyświecał jeden cel – ułatwienie życia użytkownikom sprzętu audiowizualnego podczas spotkań, konferencji czy prezentacji. Od początku NEETS koncentruje się na tym konkretnym obszarze rozwiązań dla branży AV, tworząc realną alternatywę dla systemów sterowania bardziej znanych, często droższych, producentów.

Jednostka Neets Lima & TouchPanel 4 cale

Systemy sterowania są obecne na rynku rozwiązań AV już od jakiegoś czasu. To systemy, które w oparciu o interfejsy graficzne służą do zarządzania wieloma urządzeniami audio-wideo, do sterowania roletami czy oświetleniem. Cel ich powstania był prosty – zwiększyć komfort i bezpieczeństwo poprzez zminimalizowanie zakresu obsługi dużej ilości skomplikowanych sprzętów. Ponadto wyeliminować potencjalne błędy w zakresie używania systemu, które często wynikają z braku wiedzy lub obaw przed korzystaniem z nowoczesnych technologii. Z sal konferencyjnych korzystają wszyscy pracownicy, a nie tylko przedstawiciele działów technicznych. Więc założenie „im prościej tym lepiej” jest tutaj kluczowe. I tak powstały rozwiązania, które za jednym dotknięciem palca na panelu czy klawiaturze, pozwalają uruchomić sprzęt w sali, w logicznie zaplanowanej kolejności, wedle zaaranżowanego wcześniej scenariusza. Dzięki temu pozbywamy pilotów sterowania, bardziej efektywnie wykorzystywane są możliwości samego sprzętu AV, a pracownikom nie fundujemy stresu związanego z niepowodzeniem uruchomienia prezentacji. Systemy sterowania umożliwiły skrócenie do minimum czasu potrzebnego na przygotowanie sali i pozwoliły bardziej efektywnie korzystać z wyposażenia audiowizualnego – projektorów, ekranów projekcyjnych, wind do projektorów, monitorów, matryc wideo, matryc audio i innych.

Neets Uniform – jednostka z klawiaturą

Stanowią zatem idealne rozwiązanie z perspektywy użytkownika, który chce korzystać z innowacyjnych technologii informatyczno-komunikacyjnych w swoim obiekcie, niespecjalnie zagłębiając się w szczegóły techniczne.

Chcesz wiedzieć jak dobrać system sterowania w Twoim obiekcie? Napisz na projekty@vidis.pl

System sterowania jest większym „wyzwaniem” dla instalatora, który musi go zintegrować w obiekcie zgodnie z oczekiwaniami klienta, jednocześnie zachowując logikę działania w ramach założonej funkcjonalności. Zatem znając wizję inwestora, mając wiedzę z iloma pomieszczeniami mamy do czynienia oraz jakimi urządzeniami chcemy sterować, należy zacząć od doboru właściwej jednostki sterującej, przewidzieć jakie porty i protokoły komunikacyjne wymagane są do współpracy z poszczególnymi elementami i urządzeniami wchodzącymi w skład rozwiązań AV, aby sprawnie zarządzać całością. Dalej „zaszyć” w jednostce odpowiednie komendy do sterowania całością oraz przygotować na panelu, intuicyjny i czytelny dla każdego użytkownika, interfejs graficzny. Dobrać switch sieciowy do komunikacji z urządzeniami, który przy okazji zasili panel i jednostkę, jeśli nie chcemy bądź nie możemy korzystać ze standardowego źródła zasilania.

Jednostka TanGo & Touch Panel 10″

Temat, mimo że pozornie wygląda na trudny, nie powinien być problemem dla doświadczonego instalatora. Natomiast dla mniej doświadczonych partnerów albo takich, którzy mają pierwszą styczność z systemami sterowania, czy samym rozwiązaniem marki NEETS, warto teorię wesprzeć choćby namiastką praktyki.

Dlatego przygotowaliśmy dla partnerów VIDIS i ich klientów makietę systemu sterowania NEETS, którą nasi regionalni przedstawiciele zaprezentują podczas spotkań handlowych bądź prezentacji u klienta. Chodzi o pokazanie systemu w małej skali, tak aby każdy miał możliwość sprawdzenia jego działania poprzez samodzielne podłączenie i uruchomienie urządzeń jakby to miało miejsce w przykładowej sali konferencyjnej.

Makieta sterowania Neets, Vidis S.A.

Makieta składa się z jednostki sterującej Neets LiMa, 7-calowego panelu dotykowego, silnika rolety/ekranu projekcyjnego oraz modułu przekaźnikowego i switch sieciowy PoE. Zestaw uzupełnia projektor jako źródło obrazu.

Cała obsługa odbywa się z panelu dotykowego z przygotowanym indywidualnie menu i szatą graficzną. Z menu wybieramy np. typ scenariusza obsługi jaki ma być realizowany w Sali (np. „prezentacja”). Możemy wybrać źródła z jakiego chcemy udostępniać obraz, wskazywać inne akcje jakie chcemy wywołać w pomieszczeniu, jak np. sterowanie roletami – jedną bądź kilkoma, czy analogicznie oświetleniem.

Od strony technicznej makieta pokazuje sposób podpięcia projektora do jednostki sterującej z wykorzystaniem portu RS232. Teoretycznie kolejnym odbiornikiem mógłby być monitor tym razem sterowany poprzez LAN. Analogicznie, po LAN czy RS, można by sterować urządzeniami audio w sali – mikserem, dodatkowym odtwarzaczem lub matrycą audio, jeśli tylko urządzenia przewidują taką możliwość. Silnikiem ekranu projekcyjnego czy rolety sterujemy napięciowo z wykorzystaniem modułów przekaźnikowych. Za zarządzanie całością odpowiada jednostka sterująca widoczna w makiecie, w której zaprogramowane zostały celowe komendy i sekwencje działań wedle ustalonych scenariuszy.

Makieta daje namiastkę systemu sterowania w fizycznej formie, co ułatwi parterom i klientom zrozumienie jak może działać system sterowania w ich własnej przestrzeni, zanim go kupią. To pozwoli uświadomić klientowi jak może wzrosnąć komfort pracy w sali konferencyjnej. Weźmy przykład korporacji, gdzie pracownik sekretariatu może w oparciu o “kliknięcie” wybranego scenariusza na panelu dotykowym przygotować do pracy urządzenia AV w sali przed planowaną wideokonferencją z oddziałem spółki, bądź też przygotować salę do prezentacji Zarządowi wyników kwartalnych przez kierownika działu. Idealnym przykładem jest również hotel lub centrum konferencyjne, gdzie recepcjonista z pozycji lady recepcyjnej, zdalnie na tablecie, wybiera konkretny scenariusz dla wynajętej przez klienta sali, tak aby pracowały właściwe urządzenia (event firmowy, konferencja, prowadzenie rekrutacji). Bez systemu sterowania pracownik techniczny, w każdym przypadku, musiałby przygotowywać konkretną salę pod konkretnego klienta czy wydarzenie. System sterowania to zatem wygoda, oszczędność czasu, a co za tym idzie pieniędzy. 

Chcesz wiedzieć jak dobrać system sterowania w Twoim obiekcie? Napisz na projekty@vidis.pl

Podsumowując. System sterowania NEETS nie jest jedynym rozwiązaniem na rynku, natomiast warto mu się przyjrzeć bliżej, ponieważ mi kilka niezaprzeczalnych zalet. Jest intuicyjny i prosty w obsłudze. Pozwala kreować dowolną szatę graficzną wedle wymagań inwestora. Korzystanie z interfejsu graficznego może się odbywać z dowolnego urządzenia przenośnego. Poza zakupem, klient nie uiszcza jakichkolwiek opłat dodatkowych – czasowych/licencyjnych. Ważnym aspektem jest również odpowiedzialność ekologiczna producenta – nowe modele paneli dotykowych mają już obudowę w materiałów pochodzących z recyklingu. Systemy sterowania NEETS sprawdzą się w większości realizowanych inwestycji. Niezależnie czy mowa o sterowaniu pojedynczą salką, czy kilkoma salami w obiekcie, czy sale są dzielone czy łączone – zawsze można przygotować odpowiedni scenariusz.

Od strony instalacyjnej, rozwiązania NEETS są niezwykle proste w montażu i w utrzymaniu.  Klawiatury sterujące z wbudowaną jednostką sterowania mieszczą się do standardowych puszek naściennych, a większe systemy są przeznaczone do montażu w szafach rack. Urządzenia posiadają złącza Phoenix (kostka), co eliminuje konieczność lutowania specjalistycznych złączy. Całość wpływa na szybkość montażu bez zbędnej straty czasu. Co istotne rozwiązania NEETS wykazują się dużą niezawodnością na poziomie jedynie 0,5% awaryjności. Zatem minimalizują ryzyko potencjalnych wizyt serwisowych, wymian czy napraw, a w konsekwencji zapewniają bezproblemowe użytkowanie i zadowolenie użytkownika końcowego. Duży wybór jednostek sterujących oraz dodatkowych akcesoriów pozwala dopasować składowe systemu do liczby obsługiwanych urządzeń, preferowanego typu sterowania czy wielkości sali konferencyjnej. System jest konfiguracyjnie otwarty dzięki czemu jesteśmy w stanie sterować różnymi elementami, tak aby korzystać z już posiadanych przez klienta sprzętów, niezależnie w jakim standardzie pracują bądź w oparciu o jakie protokoły się komunikują. I tak, z wykorzystaniem systemu NEETS, posterujemy urządzeniami takimi jak projektor, matryca audio czy matryca wideo poprzez konkretne protokoły komunikacyjne, a wyposażeniem typu ekran projekcyjny czy rolety posterujemy poprzez moduł przekaźnikowy z wykorzystaniem złączy RELAY. Możliwe jest również sterowanie np. oświetleniem – z wykorzystaniem protokołu DALI bądź też innymi urządzeniami po protokole KNX.

Jeżeli interesuje Państwa dodatkowa informacja w temacie systemów sterowania, wsparcie w planowanym lub prowadzonym projekcie. Mają Państwo pytania, potrzeby szkoleniowe lub chcecie wypożyczyć makietę, aby zaprezentować system klientom, zapraszamy do kontaktu ze swoim opiekunem handlowym bądź też bezpośrednio z działem projektowym Vidis: projekty@vidis.pl