W zalewie kamerek podłączanych do komputera po USB niewiele jest rozwiązań, które wyróżniają się tak jak nowe rozwiązanie Lumensa – VC-B30U. Co jednak sprawia, że mamy do czynienia ze sprzętem wyjątkowym? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie podczas naszego unboxingu. Zapraszamy!

Podstawowe informacje

VC-B30U

Lumens VC-B30U to następca modelu VC-B20U – dość popularnej kamery PTZ wyposażonej w interfejs USB 3.0. Dla niewtajemniczonych: kamery PTZ to tzw. kamery obrotowe, których nazwa wywodzi się od angielskich słów: Pan, Tilt, Zoom (obrót, pochylenie, przybliżanie/oddalanie). Mechanizm obrotowy zastosowany w tych kamerach pozwala na skierowanie obiektywu we wskazaną przez operatora stronę i ewentualne przybliżenie / oddalenie obrazu. Kamery te najpierw świetnie sprawdziły się w monitoringu, ale ich uniwersalność sprawiła, że zostały szybko zaadaptowane na potrzeby systemów do wideokonferencji. Obecny w wybranych rozwiązaniach interfejs USB sprawia, że ten typ kamery bardzo często staje się nieodłącznym elementem profesjonalnych systemów konferencyjnych opartych na aplikacjach instalowanych na PC.

Specyfikacja – co nowego

Nowa kamera Lumensa przynosi ze sobą kilka nowinek, ale chyba największym usprawnieniem jest dodanie interfejsu HDMI – dzięki czemu funkcjonalność VC-B30U nie ogranicza się wyłącznie do podłączania do komputera. Dzięki złączu HDMI nowy model można bez problemów podłączyć np. do sprzętowego systemu do wideokonferencji, takiego jak np. Aver, Polycom, Lisfesize czy Cisco.

Drugim poważnym usprawnieniem jest zoom optyczny – w nowym modelu mamy aż 12-krotne przybliżenie optyczne (w poprzedniku parametr ten wynosił 5x). Większy zoom nieco poszerza zakres odbiorców docelowych dla tej kamery sprawiając, że sprawdzi się również w większych salach konferencyjnych czy aulach.

Podstawowe parametry

  • 1/2.8 calowy sensor od Sony
  • rozdzielczość Full HD (1920 x 1080) przy 60 klatkach na sekundę
  • wyjścia HDMI i USB 3.0
  • Plug and Play dla systemów Windows, Linux , ChromeOS czy Mac
  • pole widzenia 72 stopni
  • 12-krotny zoom optyczny
  • Pan/Tilt/Zoom – poziomo: -100 stopni do 100 stopni, pionowo: (pochylenie kamery) -30 stopni do 30 stopni, powiększenie j.w.
  • 128 presetów dostępnych dla użytkownika (pozycji kamery do zaprogramowania i błyskawicznego wywołania)
  • oprogramowanie PC do kontroli kamery, gdy ta jest podłączona po USB
  • 3 lata gwarancji

Pełna specyfikacja

What’s in the box?

Aby się nie rozpisywać – relacja foto z krótkimi komentarzami do Waszej dyspozycji.

Lumens_vcb30 (1) (Large)

Trzeba przyznać, że pudełko jest spore, ale to typowe dla profesjonalnych kamer PTZ.

Lumens_vcb30 (4) (Large)

Wśród akcesoriów znajdziemy Instrukcję typu „Szybki Start”, pilot wraz z bateriami, kabel HDMI, USB 3.0, zasilacz, kable zasilające z dwoma rodzajami wtyczek (EU i GB).  

Lumens_vcb30 (2) (Large)

Kamera jest bardzo dobrze zabezpieczona dzięki specjalnym wytłoczkom oraz folii ochronnej

Lumens_vcb30 (5) (Large)
Lumens_vcb30 (7) (Large)

Kamera wykonana jest z solidnego tworzywa, natomiast niezbędne porty dostępne są z tyłu kamery: port zasilający, wejście RS232 (do sterowania kamerą), wyjście USB 3.0, wyjście HDMI, wyjście RS232 (do podłączenia kolejnej kamery), przełącznik kanału podczerwieni (przydatne, gdy jest więcej kamer Lumensa w tej samej sali). 

Lumens_vcb30 (9) (Large)

Od spodu znajdziemy przełącznik DIP switch do sterowania trybami pracy kamery, a także otwory montażowe, w tym podstawowy gwint statywowy (standardowy, jak w aparatach fotograficznych) 

 

Jak działa nowa kamera?

W artykule postanowiliśmy nie ograniczać się do wrzucenia kilku zdjęć kamery – mamy dla Was również dwa materiały wideo nagrane za pomocą VC-B30U. Pierwszy nagraliśmy w całkiem niezłych warunkach oświetleniowych (sztuczne oświetlenie, słabe światło dzienne – taka aura…), natomiast drugi przy zgaszonym świetle, aby pokazać jak nowy Lumens radzi sobie w kiepskich warunkach oświetleniowych. Obraz został przechwycony przez HDMI, dzięki nagrywarce AverMedia ExtremeCap 910.

Niezłe warunki oświetleniowe, wykorzystanie przybliżenia, wywoływanie presetów, szybkość obrotu kamery

 

 


Słabe warunki oświetleniowe, wykorzystanie przybliżenia, wywoływanie presetów, szybkość obrotu kamery, dopasowanie do zmiennych warunków oświetleniowych
 

Podsumowanie

Czy nowa kamera Lumensa jest rzeczywiście znaczącym skokiem w stosunku do poprzednika? Naszym zdaniem zdecydowanie tak. Większy zoom optyczny, wyjście HDMI w standardzie, niezły tryb pracy automatycznej i bardzo dobre działanie w słabych warunkach oświetleniowych sprawia, że kamera ta jest idealnym rozwiązaniem nie tylko do wideokonferencji, ale także to nagrywania wykładów czy szkoleń.

Dzięki funkcjonalności PTZ i możliwości sterowania po RS232 użytkownik otrzymuje profesjonalną kamerę gotową do integracji z dowolnymi systemami – czy to aplikacjami do wideokonferencji czy systemami sterowania.