Safescan to marka obecna w portfolio ViDiS już od wielu lat, ale która jeszcze nie była opisywana na naszym blogu. Okazja jest jednak wyjątkowa – niedługo debiutuje bowiem nowa seria systemów rezerwacji czasu pracy – TimeMoto! W  pierwszej części testu skupiamy się na samym urządzeniu, którym jest model flagowy – TM-838.

Holenderski Safescan znany jest przede wszystkim ze swoich urządzeń do zarządzania obiegiem gotówki, dedykowanych dla kantorów czy banków. Drugą istotną część oferty tego producenta stanowią systemy RCP (Rejestracja Czasu Pracy), wśród których omawiany dzisiaj TimeMoto jest już trzecią generacją.

Safescan_TM (6) (Large)

 

Ze względu na obszerność tematu postanowiliśmy podzielić nasz test na dwie części.

Część pierwsza skupi się na samym urządzeniu – przede wszystkim na wyglądzie i akcesoriach. Natomiast druga część będzie traktować o oprogramowaniu i użytkowaniu systemu RCP TimeMoto jako całości. Druga część zostanie opublikowana w lutym, po premierze polskiej wersji oprogramowania TimeMoto.


 

Czym jest system RCP?

W wydaniu Safescan system rejestracji czasu pracy składa się z dwóch elementów:

 1. Terminalu lub terminalów (w jednym systemie może być ich więcej niż jeden).
  Terminale to po prostu urządzenia, które służą do rejestracji zdarzeń – głównie wejść i wyjść pracowników, np. poprzez skan karty RFID lub identyfikację linii papilarnych.
 2. Oprogramowanie z bazą danych.
  Zazwyczaj zainstalowane na komputerze – służy do przechowywania, zarządzania i prezentowania danych np. przez generowanie czytelnych raportów.

Oba powyższe elementy są połączone ze sobą za pomocą sieci (LAN lub wi-fi) i nieustannie się komunikują. Terminal przesyła na bieżąco informacje na temat zarejestrowanych wejść i wyjść, dzięki czemu możliwy jest monitoring obecności na bieżąco. Natomiast oprogramowanie wysyła aktualizacje bazy danych – np. dodanych nowych pracowników czy zmiany numerów kart RFID.

Taki system pozwala na efektywne zbieranie danych na temat obecności pracowników, bieżący monitoring i tworzenie raportów, które mogą być wykorzystane np. przez dział kadr do naliczania pensji czy kontroli nadgodzin. Podsumowując – z jednej strony terminal służący do rejestracji zdarzeń, z drugiej oprogramowanie na PC, które daje dostęp do zarejestrowanych danych i pozwala nimi zarządzać.

safescan_sync

 

Aktualnie (początek 2018 roku) w ofercie można jeszcze znaleźć starsze systemy TA-80xx. Seria ta odniosła spory sukces głównie dlatego, że już nawet pojedyncze urządzenie stanowi pełne rozwiązanie. Oprócz terminalu, które posiada czytnik kart RFID, czytnik linii papilarnych czy moduł wi-fi do łączenia się bezprzewodowo z bazą danych, w pakiecie jest także oprogramowanie TA (Time Attendance) do zarządzania zebranymi danymi, które można eksportować w postaci czytelnego raportu. Taki zestaw to doskonałe rozwiązanie do małych i średnich przedsiębiorstw – zwłaszcza produkcyjnych, gdzie jest wykorzystywany system pracy zmianowej. System jest prosty w konfiguracji, użytkowaniu i oferuje możliwość rozbudowy o kolejne terminale.


 

timemotologo

Nowa seria TimeMoto zadebiutuje na polskim rynku w lutym i wniesie ze sobą garść nowości i usprawnień względem serii TA. Lista głównych zmian poniżej.

 • Nowe oprogramowanie w zestawie i możliwość trzymania bazy danych w chmurze.
  Oprócz znaczącego usprawnienia interfejsu i dodaniu kilku interesujących funkcji największą zmianą wydaje się wsparcie dla chmury. Co w tym przypadku daje Cloud Computing? Przede wszystkim rozwiązuje jeden z największych braków poprzedniej serii – brak wsparcia dla wielu lokalizacji. W przypadku gdy przedsiębiorstwo posiada kilka oddziałów, ale jeden dział kadr, pozwala to na zbieranie danych z wielu lokalizacji i przetwarzanie ich w jednym miejscu.
 • Inne korzyści chmury:
  • możliwość rejestracji wejścia i wyjścia z poziomu aplikacji na telefonie komórkowym,
  • dostęp do danych nt. obecności pracowników z każdego miejsca z dostępem do internetu.

timemoto-cloud

 

 • Nowa metoda weryfikacji pracowników – rozpoznawanie twarzy.
  Rozwiązanie obecne tylko w najwyższym modelu stanowi ciekawą alternatywę dla rozpoznawania linii papilarnych
 • Nowa stylistka urządzeń i odświeżony interfejs oprogramowania.

 

Nieco więcej o kluczowych zmianach i samym oprogramowaniu znaleźć można w karcie katalogowej TimeMoto.


TimeMoto – unboxing

W naszym teście zajmiemy się najwyższym dostępnym modelem TimeMoto – TM-838. Wyróżnikiem tego modelu jest przede wszystkim system rozpoznawania twarzy, większy wyświetlacz (o przekątnej 3,5 cala), a także panel dotykowy zamiast klasycznej klawiatury.

TM-838 zapakowany jest niewielkie pudełko o wymiarach 28 x 17,5 x 11 cm. Samo urządzenie posiada wymiary 21,5 x 10 x 4,5 cm (wysokość x szerokość x głębokość).

Safescan_TM (7) (Large)

 

Oprócz samego urządzenia w opakowaniu można znaleźć kartę gwarancyjną, skróconą instrukcję obsługi, paczkę 5 kart RFID, specjalny uchwyt (o nim później), akcesoria montażowe (pozwalające na zamocowanie urządzenia do uchwytu i samego uchwytu na ścianie oraz zasilacz.

Safescan_TM (9) (Large)

Safescan_TM (10) (Large)

 

W modelu TM-838 w zestawie można znaleźć specjalny uchwyt naścienny, który w przeciwieństwie do standardowego uchwytu powoduje, że urządzenie jest nieco bardziej odchylone od ściany dolną krawędzią. Dlaczego? Uzyskany w ten sposób kąt nachylenia usprawnia pracę systemu rozpoznawania twarzy. Urządzenie można dzięki temu zamontować nieco niżej, aby osoby o niższym wzroście nie miały problemów ze zbyt wysoko zamontowanym urządzeniem.

Konstrukcja uchwytu powoduje, że górna krawędź urządzenia będzie odstawać od ściany ok. 4,5 cm, natomiast dolna ok. 10,5 cm.

Safescan_TM (11) (Large)

 

Samo urządzenie posiada znacznie prostszy interfejs sterowania w porównaniu do poprzedniej edycji, co z pewnością ułatwi obsługę i nawigację po menu.

Safescan_TM (13) (Large)

 

Pozytywne wizualne wrażenie sprawia zwłaszcza panel dotykowy. Dobra wiadomość dla zwolenników tradycyjnych przycisków fizycznych – taka wersja też będzie dostępna.

Całe urządzenie wykonane jest z plastiku – front z błyszczącego, tył z matowego. Dookoła urządzenia poprowadzona jest obramówka z plastiku imitującego aluminium. Całość sprawia wrażenie solidnie wykonanej konstrukcji.

Na odwrocie – minimalizm. Znajdziemy tam port zasilania i sieciowy (LAN). Po prawej stronie znajduje się port USB do aktualizacji oprogramowania oraz „ręcznej” synchronizacji danych pomiędzy urządzeniem, a bazą danych i oprogramowaniem.

safescan_2 (2)

safescan_2 (1)

 

System rozpoznawania twarzy znajduje się na froncie, w miejscu w którym „tradycyjnie” znajduje się czytnik linii papilarnych. Powoduje to, że wybierając wersje TimeMoto musimy wybrać pomiędzy czytnikiem linii, a rozpoznawaniem twarzy (RFID jest w każdym urządzeniu).

System rozpoznawania twarzy wyposażony jest w dwie kamery. Test sprawności tego rozwiązania zostanie przeprowadzony w drugiej części testu.

Safescan_TM (1) (Large)

 

Pierwsze uruchomienie i wstępna konfiguracja doczekały się znaczących (pozytywnych) zmian. Postaramy się opisać procedurę pierwszego uruchomienia w kolejnej części testu.

Safescan_TM (3) (Large)


 

Podsumowanie części pierwszej

Na pierwszy, powierzchowny rzut oka mamy do czynienia z bardzo ciekawymi zmianami. Nowy wygląd urządzeń to zdecydowanie krok w dobrym kierunku – zwłaszcza znacząco uproszczony interfejs. Z kolei system rozpoznawania twarzy to z założenia świetne rozwiązanie, ale z oceną wstrzymamy się do testów. Natomiast najciekawsza zmiana – nowe oprogramowanie pozwalające na trzymanie danych w chmurze – będzie przez nas szerzej opisane w części drugiej testu.