Czy nowa seria monitorów interaktywnych CTOUCH Laser Air Plus to rewolucja czy ewolucja?  Zapraszamy do lektury naszego testu, aby znaleźć odpowiedź na to pytanie!

Kilka słów o serii

Laser Air + (Plus) to następca ciepło przyjętej serii Laser Air. W ramach tej serii dostępny jest cały szereg przekątnych:

Ciekawym posunięciem jest udostępnienie modelu 65″ w dwóch rozdzielczościach – Full HD (1920 x 1020) oraz UHD (3840 x 2160).

 

Czym wyróżnia się seria Laser Air +

 32 punkty dotyku

Technologia dotyku Surface Light Wave, która jest zastosowana w tej serii pozwala na swobodne wykorzystanie 32 punktów dotyku jednocześnie. Wszystko bez zakłóceń, które pojawiają się przy korzystaniu z wielodotyku w technologi optycznej czy podczerwieni. W systemie Windows na starcie mamy dostępne 20 punktów dotyku. Wystarczy jednak doinstalować sterownik, aby uzyskać wszystkie 32 punkty dotyku. Tak duża ilość punktów może wydawać się zbyteczna, jednak powoli staje się standardem dzięki aplikacjom, które w kreatywny sposób wykorzystują dostępne możliwości.

 

Głośniki JBL 2 x 40W

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem audio w dzisiejszych monitorach interaktywnych są głośniki o mocy 2 x 10W lub 2 x 15W. Zapewnią one dostateczną słyszalność materiału (np. filmu, muzyki) w niewielkim lub średnim pomieszczeniu pod warunkiem, że publiczność będzie skupiona na oglądaniu. W większych salach, lub w miejscach gdzie jest po prostu głośno taka moc nie wystarczy. Jeżeli klient oczekuje prawdziwego urządzenia All-in-one, wydajnego od strony wizualnej, interaktywnej, oraz od strony audio powinien wybrać Laser Air +. System JBL od Harmana w tej serii jest gwarantem nie tylko wysokiej głośności, ale także jakości brzmienia. Przetestowaliśmy – dwudrożne głośniki JBL spisują się świetnie zwłaszcza podczas odtwarzania filmów.

ctouch_blog (13)

7 lat gwarancji

Ze świecą szukać producenta, który tak mocna ufa w niezawodność swojego sprzętu jak holenderski CTOUCH. 7-letnia gwarancja door-to-door na serię Laser Air+ to chyba najlepszy dowód na to, że mamy do czynienia ze sprzętem z najwyższej półki. Jako dystrybutor tego sprzętu w Polsce możemy śmiało potwierdzić tą jakość – awaryjność tego sprzętu wynosi mniej niż 1%.


snip_20161028155605

 

 

Odblokowany Android o dobrej wydajności oraz wbudowane wi-fi

Trendem na dzisiejszym rynku monitorów jest obecność systemu Android na pokładzie. Nie wszędzie jednak jest on wystarczający do uruchomienia wymagających aplikacji. Dodatkowo często instalowanie aplikacji jest zablokowane. Moduł o wysokiej wydajności w serii Laser Air+ wraz z autorskim sklepem z aplikacjami pozwala korzystać z monitora jak z dużego tabletu. Ułatwieniem jest także wbudowany moduł wi-fi, który umożliwia natychmiastowe podłączenie do istniejącej sieci bezprzewodowej i korzystanie ze wszystkich dobrodziejstw systemu Android.

Specyfikacja

• Wersja Android: 5.0.1

• CPU: ARM Cortex A53 1.5 GB (64 Bit 4 Core)

• GPU: Mali-450

• RAM: 2 GB

• ROM: 16 GB

ctouch_blog (9)

ctouch_blog (8)

 

Dodatkowe sloty – OPS i mini komputer

Możliwość wbudowania komputera do wnętrza monitora interaktywnego jest dzisiaj standardem. CTOUCH nie dość, że nie pozbawia nas tej możliwości to oferuje aż 3 typy komputerów OPS o rożnej wydajności (i3, i5, i7). Przyjemnym dodatkiem jest także miejsce na montaż mini komputera w standardzie np. Intel Nuc. Jak to się montuje? Otóż odpowiednio rozłożone otwory montażowe (standard VESA) w specjalnej wnęce pozwalają na przykręcenie do obudowy monitora komputera.

ctouch_blog (14)

 

Pilot uWand

Laser Air+ to także większa ilość dostępnych sposobów sterowania – do zwykłego pilota (bardzo przejrzystego i prostego w obsłudze), interaktywnego menu OSD oraz RS232 dochodzi pilot uWand, który umożliwia wygodne sterowanie monitorem, Androidem oraz systemem Windows zainstalowanym na komputerze OPS. Działa to na zasadzie podobnej do kontrolerów Wii Remote – kierując pilot w stronę ekranu widzimy kursor, którym możemy sterować wskazując miejsce.

ctouch_blog (15)

 

Port USB na szczycie monitora

Mało kto nie posiada na swoim telefonie czy tablecie zainstalowanego Skype – popularnego komunikatora do wideo rozmów. Dlaczego by nie stworzyć z monitora z wbudowanym Androidem takiego narzędzia? Duży ekran, dobrej jakości dźwięk, możliwość nanoszenia notatek na dowolny obraz – to wszystko sprawia, że mamy do czynienia z dobrym narzędziem biznesowym. To jednak możliwość prowadzenia wideokonferencji Dzięki portowi USB, który znajduje się na górnej części obudowy do monitora Laser Air + możemy bez problemu podłączyć dowolną kamerą Plug-and-Play z wbudowanym mikrofonem i cieszyć cię wideokonferencjami z poziomu Androida.

 

 

Diabeł tkwi w szczegółach

CTOUCH zawsze przywiązywał uwagę do szczegółów. Nie inaczej w monitorach Laser Air+, które są niezwykle dopracowanym urządzeniem na niemal każdej płaszczyźnie. Już sama obudowa jest przyjemna dla oka i posiada wygodne rączki do przenoszenia o których użyteczności wiedzą wszyscy monterzy tego typu rozwiązań. Warto zwrócić uwagę na charakterystycznie zaokrąglone narożniki.

CTOUCH_LASER_ARI_PLUS (34)

 

 

Kolejna sprawa to menu systemu Android, które jest dostosowane do monitorów interaktywnych, posiada pakiet ciekawych aplikacji na start i jest naprawdę niezłe pod względem graficznego designu.

CTOUCH_LASER_ARI_PLUS (25)

 

W zestawie są również dwa specjalne stylusy, które wyglądają świetnie i mogą być przyczepione do ramy monitora (magnes).ctouchpen

 

 

Potrzebujemy instrukcji? W serii Laser Air+ wystarczyć wywołać podręczne menu i wcisnąć przycisk „i” aby uruchomić plik z instrukcją.CTOUCH_LASER_ARI_PLUS (18)

 


Czy to wystarcza, aby okrzyknąć nową serię CTOUCH rewolucją na rynku monitorów interaktywnych? Raczej nie, ale zdecydowanie mamy do czynienia z kolejnym udanym produktem holenderskiego producenta.  To ewolucja w dobrym kierunku, a na niektórych płaszczyznach prawie rewolucja. Warto przede wszystkim pochwalić nawiązanie współpracy z Harmanem, czołowym producentem audio, co dało bardzo dobre rezultaty w postaci świetnej jakości dźwięku. Na plus należy również zaliczyć autorską nakładkę na Androida, która wygląda i działa bardzo dobrze.

 

Podsumowując: Laser Air Plus to zdecydowanie najbardziej dopracowana seria monitorów interaktywnych jaką wypuścił holenderski producent. W naszej opinii to obecnie najlepszy monitor interaktywny przeznaczony do biznesu.

Na koniec zapraszamy  do galerii, która znajduje się na początku artykułu, gdzie znajdziecie więcej zdjęć z naszych testów.