Jesteśmy już po Roadshow i prawie odpowiedzieliśmy na wszystkie zaległe wiadomości. Nadszedł czas, aby przekazać Wam nieco więcej informacji na temat dwóch naszych nowych produktów – projektora laserowego Vivitek DU8090Z oraz obiektywu ultra krótkoogniskowego D88-UST01.

Na początek projektor

Szczegółowe specyfikacje:
vidis.pl
vivitek.eu (ANG)

Na co zwrócić uwagę? Przedstawiamy pokrótce dwie kluczowe cechy:

Na pewno warto zwrócić uwagę na laserowe źródło światła, które gwarantuje 20 000 godzin żywotności. Cecha niezwykle istotna w przypadku instalacji w trudno dostępnych miejscach, gdzie wymiana lampy wymaga np. postawienia rusztowania i wyłączenia projektora z użytkowania.

Kolejna cecha to możliwość instalacji 360 stopni (Freetilt installation). Dzięki tej funkcji bez problemu wyświetlimy obraz np. na suficie, podłodze lub w trybie portretowym.

W przypadku projektorów z klasyczną lampą rtęciową niemal każda instalacja niestandardowa (tj. każda poza projekcją stołową czy sufitową) potrafi skrócić żywotność lampy nawet o połowę nominalnej wartości. Spowodowane jest to wrażliwymi na grawitację układami chłodzenia, które muszą radzić sobie z silnie nagrzewającymi się lampami rtęciowymi.

W przypadku „lasera” zaawansowany układ chłodzenia nie jest wymagany, przez co projektor nie robi tyle hałasu i można go instalować w dowolnej pozycji bez skracania żywotności źródła światła.

 

Jak działa laserowe źródło światła? Poniżej film ilustrujący działanie tej technologii.

 

 

Uwagę zwraca też 8 dostępnych obiektywów. Począwszy od obiektywu UST, który posiada współczynnik odległości 0.38:1, przez obiektyw Standard, aż do Long Zoom pozwalającego na wyświetlenie 1 metrowej podstawy z odległości ponad 8 metrów. Poniżej wykres ilustrujący pokrycie zakresów odległości.

obiektywyD6000

Powyższe obiektywy pasują również do projektorów serii D6000 oraz D8800 (* wyjąwszy obiektyw UST, który nie pasuje do D8800). Kliknij, aby powiększyć.

Dla zainteresowanych przygotowaliśmy również rysunek techniczny opisujący wymiary projektora DU8090Z z obiektywem UST.

vivitekdu8090z_outline

 

Świeżo przetłumaczoną instrukcję do projektora DU8090Z można znaleźć pod poniższym adresem.

DU8090Z Projector Manual

 


 

Obiektyw ultra krótkoogniskowy

Instalacje wizualne oparte na projektorach możemy coraz częściej spotkać w miejscach takich jak muzea, galerie czy witryny reklamowe. W niektórych sytuacjach niemożliwe jest korzystanie z projektorów o standardowym rzucie, dlatego istnieje duże zapotrzebowanie na rozwiązania krótko- a nawet ultra – krótkoogniskowe. Co jednak gdy instalacja wymaga dużej jasności? Klasyczny projektor UST z jasnością do 4000 ANSI lm nie da sobie rady w jasno oświetlonych miejscach. Wtedy rozwiązaniem jest projektor o dużej sile światła z obiektywem UST. Jeszcze do niedawna oferta tego typu rozwiązań była wąska i ograniczała się w zasadzie do bardzo drogich i ultra profesjonalnych konstrukcji. Sytuacja zmieniła się wraz z premierą nowego rozwiązania marki Vivitek.

Obiektyw UST od Viviteka posiada współczynnik odległości 0.38:1 dla rozdzielczości WUXGA (XGA: 0.39:1, WXGA: 0.40:1) i jak wiele rozwiązań tego typu nie świeci „na wprost”, ale”za” projektor, co możecie zobaczyć na poniższym zdjęciu.

vivi_ust

 

 

Jakie przekątne uzyskamy za pomocą tego obiektywu? Przy pomocy przyjaciół z holenderskiego oddziału Vivitek przygotowaliśmy plik pdf, który powinien odpowiedzieć na wszystkie związane z tym pytania. Dostępny do pobrania poniżej.

DU_ISTLenspdf

kliknij na obrazek, aby otworzyć PDF

 

 

Co jednak, gdy przyjdzie do instalacji? Otóż warto zwrócić uwagę, że ze względu na konstrukcję, obiektyw tego typu nie należy do najlżejszych. Aby zapobiec opieraniu całego ciężaru szkła na standardowym mechanizmie wewnątrz obudowy projektora do dyspozycji specjalny uchwyt podtrzymujący. Okaże się on bardzo przydatny przy wszystkich typach projekcji – sufitowej, stołowej czy wykorzystującej technologię Freetilt installation.

Warto odnotować, że uchwyt jest elastyczny i możemy np. skorygować pozycje obiektywu za pomocą lens shift, a potem dopasować uchwyt i przykręcić usztywniając konstrukcję. Uwaga- manipulowanie pozycją obiektywu za pomocą lens shift po zamontowaniu i usztywnieniu uchwytu podtrzymującego może uszkodzić mechanizm elektryczny! Istnieje możliwość blokady korzystania z lens shift dostępna z menu OSD.

Inne szczegóły dotyczące instalacji znajdziecie w pliku do pobrania poniżej.

ucjwyt_UST

kliknij na obrazek powyżej, aby pobrać instrukcję

Mamy nadzieje, że odpowiedzieliśmy na podstawowe pytania, które mogą się pojawić przy doborze sprzętu do oferty. Jeśli nie – jesteśmy do dyspozycji!