Jedną z najciekawszych marek w ofercie ViDiS jest Vivitek. Producent ten koncentruje się na produkcji projektorów – od urządzeń kieszonkowych z serii Qumi, po duże instalacyjne maszyny z serii D8800 czy DU9000.

Dzisiaj zajmiemy się projektorami instalacyjnymi, a konkretniej jedną z bardzo ciekawych ich funkcji – możliwością zmiany koła kolorów (zwanego też czasami kołem barwnym).
Funkcja ta jest o tyle istotna, że Vivitek w swoich projektorach instalacyjnych serii D68xx oraz D8800 umieścił pośród standardowych akcesoriów dostarczanych z każdym projektorem właśnie wymienne koło kolorów.

 

kk1

Po co są dwa koła kolorów?

Generalnie do czego służy kolo kolorów w projektorze niewtajemniczeni mogą przeczytać tutaj, natomiast pozostali mogą zadawać sobie pytanie: po co aż dwa koła kolorów? Otóż, standardowo w projektorze Vivitek zainstalowane jest koło kolorów pozwalające uzyskać najwyższą możliwą jasność lampy (lub lamp). Dodatkowe koło kolorów, które dostarczane jest w pudełku z akcesoriami, ze względu na inną strukturę segmentów pozwala na uzyskanie lepszego odwzorowania kolorów kosztem jasności. Oba koła barwne posiadają 6 segmentów, różnią się wyłącznie budową i kolorem poszczególnych elementów oraz oczywiście oznaczeniem na obudowie. Vivitek w ten sposób daje użytkownikowi możliwość wybrania pomiędzy pełną jasnością, a nieco lepszym odwzorowaniem kolorów.

 

Jak sprawdzić, które koło kolorów jest aktualnie zainstalowane w projektorze?

Oczywiście, jeżeli dopiero co wyjęliśmy projektor z pudełka możemy być pewni, że w środku jest koło kolorów pozwalające na uzyskanie maksymalnej możliwej jasności. Jeżeli chcemy ten fakt sprawdzić w używanym projektorze możemy to znaleźć w menu serwisowym projektora.

 

Przykład D8800:

menu_serwisowe_kolokol1Wiersz Software Version -> 3 kolumna -> literka c sugeruje, że zamontowane jest koło kolorów lepiej odwzorowujące kolory

menu_serwisowe_kolokol2
…literka b sugeruje natomiast, że zamontowane jest koło kolorów pozwalające uzyskać maksymalną jasność

Jak poznać, które koło kolorów mamy aktualnie w ręku?

Tutaj niestety nie mamy jednoznacznej nomenklatury, ale wciąż jest to bardzo proste do wydedukowania.

kol12Po lewej stronie mamy pierwszy sposób oznaczania koła kolorów. Jest to koło, które oferuje uzyskanie maksymalnej jasności – wskazuje to literka B (od ang. Brightness) w kodzie produktu. W przypadku gdyby było to koło oferujące lepsze odwzorowanie kolorów w miejsce literki B znalazłby się literka C (od ang. Color).

Po prawej stronie mamy bardziej jednoznaczne wskazanie – COL (od ang. Color) oznacza ono, że to koło kolorów pozwoli na uzyskanie bardziej wyrazistych barw. W przypadku drugiego typu koła – COL zastąpi BRG (od Brightness).

Jak wymienić koło kolorów?

Uwaga! Viviteki są przystosowane do szybkiej i bezproblemowej wymiany koła kolorów. Niemniej czynność ta wymaga „otwarcia” projektora, dlatego absolutnie niezbędnym jest odłączenie od źródła zasilania urządzenia i odczekanie chwili dla ostygnięcia lamp  (1-2 minuty powinny wystarczyć).

  1. Aby dostać się do modułu koła kolorów należy zdjąć górną pokrywę odkręcając śruby znajdujące się po obu stronach projektora (np, D8800) lub na tylnej części (np. DU9000). Nie trzeba odkręcać śrub imbusowych znajdujących się na górnej pokrywie. Następnie należy wysunąć blachę w kierunku tyłu projektora.

d8800

20151214_114010_Richtone(HDR)

 

2.  jesteśmy już we wnętrzu. Odkręć śruby utrzymujące koło kolorów (4 śrubki), a następnie chwyć za metalowy element (oznaczony na zdjęciu na zielono) i delikatnie pociągnij moduł ku górze.

kkpulloff

3. Odpakować koło kolorów, które chcemy zamontować i wsunąć w w to samo miejsce. Kolo kolorów należy delikatnie docisnąć, powinniśmy usłyszeć ciche klikniecie. Trzeba pamiętać o dokręceniu śrub!

kkopakowanie

4. Przykręcamy na powrót górną pokrywę (projektor nie uruchomi się bez pokrywy), podłączamy projektor do zasilania i rozkoszujemy się wysoką jasnością lub kolorami – w zależności od zainstalowanego koła kolorów.

 

 

Podsumowując – czynność wymiany koła kolorów nie jest skomplikowana i jednocześnie jest atutem projektorów Vivitek, który pozwala na jeszcze lepszą personalizacje ustawień obrazu. Z naszych doświadczeń wynika, że obraz posiada najlepszy stosunek jakości do jasności, gdy korzystamy z domyślnego kola kolorów i najwyższej jasności. Choć możemy potwierdzić, że opcjonalne koło rzeczywiście powoduje, że kolory są wyrazistsze, ale strata jasności wywołana zmianą jest zbyt duża, co często powoduje, że projektor wybierany ze względu na siłę światła może nie spełniać pokładanych w nim nadziei.

Na koniec, z racji zbliżającej się premiery Gwiezdnych Wojen:

20151214_114958_Richtone(HDR)