Vivitek 2010 Logo-5

W cyklu Poznaj ten brand przyszła kolej na specjalizującą się w projektorach markę Vivitek. Szeroki asortyment tych urządzeń zawiera cały przekrój rozwiązań – od kieszonkowych z serii Qumi, po instalacyjne maszyny z serii D8000 oraz D9000.To jednak nie wszystko – Vivitek ze swoim systemem Novo śmiało wchodzi również na rynek komunikacji bezprzewodowej w salach konferencyjnych.

Geneza

logo

Dla wszystkich związanych z rynkiem projektorów jeszcze kilka lat temu Vivitek był marką całkowicie nieznaną. W 2008 roku, podczas gdy na rynku królowało Sanyo, BenQ czy Optoma, a oprócz nich jeszcze kilka rozpoznawalnych marek, nikt nie przypuszczał, że znajdzie się miejsce dla nowego gracza. Zwłaszcza dla Viviteka – nikomu nieznanej marki – na pierwszy rzut oka kompletnie bez wiedzy i niezbędnego zaplecza technologicznego. Jak się jednak okazało pozory mylą. Za marką Vivitek stoi potężny koncern Delta Electronics – obecnie światowy lider w dziedzinie elektroenergetyki. W fabrykach Delty produkowane są nie tylko komponenty elektroniczne, ale również projektory dla czołowych marek z segmentu large venue. To właśnie zdobyte na tym polu doświadczenie zdecydowało, że Delta podjęła rękawicę i zdecydowała się na stworzenie własnej marki projektorów.

Vivitek 2010 Logo-5

Nazwa Vivitek wzięła się od połączenia słów Vivid z Technology sugerując, że mamy do czynienia z żywą, jaskrawą technologią. Misją marki Vivitek jest dostarczanie sprzętu do prezentacji i wyświetlania obrazu dopasowanego do potrzeb konsumenta i charakteryzującego się najwyższą jakością. Zgodnie z dewizą, którą posługuje się Delta Electronics:

Smarter, Greener, Together.

projektory marki Vivitek są produkowane z uwzględnieniem potrzeby ochrony środowiska. Produkuje się je w „zielonych” zakładach produkcyjnych wyposażonych w inteligentne systemy chłodzenia i energooszczędne układy zasilające. Przy produkcji używa się wyłącznie stopów bezołowiowych. Vivitek sprzedawany jest na całym świecie za pośrednictwem sieci autoryzowanych przedstawicieli handlowych oraz dystrybutorów (jak ViDiS). Dział badawczo-rozwojowy firmy mieści się na Tajwanie, a zakłady produkcyjne – w Chinach.

Kluczowe daty

2008

Powstanie marki. Delta Electronics posiadająca już w 2008 roku ponad 10-letnie doświadczenie w projektowaniu i produkcji projektorów zdecydowała się na utworzenie marki własnej pod nazwą Vivitek. Poniżej D326MX – jeden z pierwszych projektorów tej marki.

projektorVivitek- pierwszyjpg

2009

Wejście na rynek polski. ViDiS staje się oficjalnym dystrybutorem marki Vivitek. Początkowo marka funkcjonowała obok Sanyo, aby w  2012 roku stała się wiodącą marką projektorów w ofercie ViDiS. Choć początkowo ciężko było przebić się wśród bardziej rozpoznawalnych marek, jakość w połączeniu z ceną oraz naszą siłą przebicia sprawiła, że Vivitek zaczął się szybko piąć do góry w raportach odnośnie udział poszczególnych marek w rynku.  Prawdziwe hity sprzedażowe miały jednak dopiero nadejść…

2012

Debiut modelu krótkoogniskowego D871ST. Był to jeden z najpopularniejszych projektorów krótkoogniskowych na rynku – sprzedał się w liczbie ponad 2000 sztuk. Jego sukces był ściśle powiązany z bardzo dobrym stosunkiem jakości do ceny, a przede wszystkim – rosnącą sprzedażą tablic interaktywnych. Jako projektor krótkoogniskowy D871ST idealnie sprawdzał się w zestawie np. z tablicami Qomo, Smart czy Avtek.

vivitek-d871st

2014

Do gry wchodzi DX881st – następca D871ST. Wydawałoby się, że ciężko będzie powtórzyć sukces najpopularniejszego projektora krótko ogniskowego w Polsce. Niemniej – udało się. DX881st posiada podrasowane parametry i bardzo konkurencyjną cenę, co w połączeniu z niesłabnącą falą popularności tablic interaktywnych złożyło się na jeszcze wyższą sprzedaż. A historia wciąż się pisze, ponieważ produkt jest ciągle w sprzedaży.

vivitek-dx881st

Vivitek dzisiaj

W przeciągu niespełna 10 lat, Vivitek z mało znanej marki stał się jednym z popularniejszych brandów na polskim rynku. Sukces towarzyszy mu także w innych krajach Europy oraz USA, gdzie Vivitek dołączył do grona liderów rynku. Na tym jednak nie koniec. Mając w zanadrzu potężne zaplecze technologiczne, z roku na rok, Vivitek pokazuje coraz więcej ciekawych produktów – warto obejrzeć relacje z targów ISE w Amsterdamie, gdzie bardzo duże stoisko przyciągało zwiedzających kilkoma imponującymi instalacjami.

Wrażenie robi również obecna oferta obejmująca, m.in.:

Qumi_Q6_Black_and_White_

Projektory serii Qumi

serie-d75x_165_6

Short throw oraz ultrashort throw – także w rozdzielczości Full HD

H1186_B_02

Seria Hxxxx stworzona do kina domowego 

medium_Vivitek_DU9000_Left_Hero

Instalacyjne maszyny, w tym DU9000 o jasności 11.000 Ansi lm 

Analizując udziały w rynku nie trudno dostrzec, że Vivitek szczególnie dobrze radzi sobie na rynku projektorów krótkoogniskowych wykorzystywanych głównie w edukacji. Wielka w tym zasługa wysokiej sprzedaży modelu DX881ST.

PMAŹródło: Raport PMA 2015