Avtek Touchscreen to uznana marka w świecie monitorów interaktywnych. Pierwszy model, nazwany po prostu Touchscreen 65″, zadebiutował w 2013 roku i okazał się strzałem w dziesiątkę – za cenę niewiele wyższą od zestawu interaktywnego zawierającego tablicę i projektor, edukacja otrzymała rozwiązanie o wiele nowocześniejsze i tańsze w utrzymaniu. Od tego czasu minęły już 4 lata i 3 kolejne serie. Wiele się zmieniło, a zmieni się jeszcze więcej, dzięki nowej serii Touchscreen Pro4K.


Aktualnie dostępne serie – Pro i Pro2 są jednymi z najpopularniejszych monitorów interaktywnych w Polsce. Potwierdzają to liczby – według raportu Futuresource, w roku 2016, rekordowym pod względem sprzedaży monitorów interaktywnych w Polsce, monitory Avtek stanowiły ponad połowę sprzedanych urządzeń!

future

Dlaczego? Uwagę zwraca tutaj szczególnie niezwykle korzystny stosunek jakości do ceny. Będąc jednym z najtańszych dostępnych na rynku rozwiązań Avtek TS Pro oferował wysoką jakość obrazu Full HD w najpopularniejszych wielkościach – 55 i 65 cali, wbudowany funkcjonalny moduł Android, opcjonalny komputer OPS oraz dużą ilość złączy – a wszystko zamknięte w niezwykle trwałej i estetycznej aluminiowej obudowie. Uwagę zwraca również niezawodność – według oficjalnych statystyk serwisowych awaryjność monitorów z serii Pro nie przekracza pół procenta, a większość problemów można rozwiązać zdalnie.

 

Nowa seria – Pro4K

Technologia idzie jednak naprzód, a wraz z nią wzrastają wymagania użytkowników. W coraz większej ilości gospodarstw domowych można znaleźć telewizor z rozdzielczością 4K wyposażony w wygodny system operacyjny Smart TV. Główną przyczyną wzrostu popularności tych rozwiązań jest malejąca z roku na rok cena – rozwiązania takie są już niewiele (jeśli w ogóle) droższe od zwykłych telewizorów z rozdzielczością Full HD, oferując przy tym wygodę i wsparcie dla materiałów w wyższych rozdzielczościach.

Biorąc pod uwagę przyczynę sukcesu poprzednich modeli, a także obecne uwarunkowania rynkowe, przed rozpoczęciem prac nad nową serią monitorów interaktywnych, postawione zostało jedno kluczowe założenie:

Nowa seria Avtek Touchscreen wspierająca 4K ma być skokiem technologicznym, nie cenowym.

…i biorąc pod uwagę pierwsze reakcje podczas pokazów i wstępne zainteresowanie – plan udało się zrealizować w 100 procentach!


Avtek TS Pro4K

Pro4K – podstawowe informacje

Seria Pro4K zadebiutuje w ostatnim kwartale 2017 roku i początkowo będą się na nią składać 2 modele – 55 i 65″ cali. Równolegle zadebiutuje również seria Pro3, ale to temat na osobny artykuł. Monitory dostępne będą w cenach bardzo zbliżonych do serii Pro2, dzięki czemu większość użytkowników, która nie zdążyła zaopatrzyć się w poprzedni model, a zdecyduje się na nową serię – nie odczuje większej różnicy na własnej kieszeni. W kolejnym roku planowane jest także wprowadzenie innych rozmiarów w ramach serii – 75 oraz 84 cale.

Na serię Pro4K składają się 2 modele: 55 i 65 cali.

Nie będziemy rozpisywać się na temat informacji technicznych, zamiast tego przygotowaliśmy dla Was niezwykle szczegółowe specyfikacje oraz rysunki techniczne opisujące 2 dostępne modele Pro4K.

Avtek Touchscreen Pro4K – specyfikacja

Avtek Touchscreen Pro4K 55″ – rysunek techniczny

Avtek Touchscreen Pro4K 65″ – rysunek techniczny

 

Pro4K – wygląd zewnętrzny

Nowe monitory już na pierwszy rzut oka różnią się od swoich poprzedników dzięki zaprojektowanej na nowo obudowie. W tym przypadku zmiany możemy zdecydowanie określić mianem ewolucji, a nie rewolucji. Najważniejsza cecha pozostała jednak niezmienna – obudowa Avtek Touchscreen składa się z solidnych i trwałych materiałów, a front wykończony jest estetycznym aluminium. W kwestii wyglądu najlepiej przemówią zdjęcia, a tych mamy dla Was pod dostatkiem w galerii znajdującej się na górze wpisu.

IMG_5379

 

Pro4K – najciekawsze zmiany

 

 Rozdzielczość 4K / UHD

Oba modele wyposażone są w wysokiej klasy matryce marki LG o natywnej rozdzielczości 3840 x 2160  – określanej mianem UHD, a częściej – 4K. Co więcej matryce te wspierają odświeżanie 60 Hz dla swojej natywnej rozdzielczości, co daje rewelacyjne rezultaty jeżeli chodzi o płynność wyświetlanego obrazu.

Rozdzielczość 4K to przyszłość, która już zadomowiła się na rynku telewizorów czy monitorów nabiurkowych, a także coraz śmielej  poczyna sobie wśród projektorów. Często jednak pada pytanie – czy warto inwestować w monitory interaktywne oferujące taką rozdzielczość? Zdecydowanie tak! Ponieważ wyższa rozdzielczość to:

 • lepsza ogólna jakość obrazu i wyższa szczegółowość – 4K robi szczególne wrażenie z bliska, a praca przy monitorze interaktywnym niejako wymusza niewielką odległość od obrazu,
 • technologia przyszłości – w internecie, w pracowniach jest coraz więcej materiałów czy filmów dedykowanych dla tej rozdzielczości,
 • niewielka różnica w cenie – i tutaj idealnym przykładem jest właśnie seria Pro4K.

 rozdzielczosc_FHD1080_4k

Porównanie rozdzielczości 4K z Full HD

Nowy Android = nowe funkcje

Wraz z matrycą 4K w nowych Avtekach pojawi się także nowy moduł Android z systemem w wersji 5.1. Pełną specyfikację  sprzętową modułu znajdziecie w zamieszonym wcześniej pliku. Trzeba jednak dodać, że nowy Android  jest nie tylko szybszy i estetyczniejszy (nowy ekran startowy + nowy ekran Home), ale przynosi ze sobą kilka ciekawych funkcji.

ekran_główny_android

Ekran domowy modułu Android w serii Pro4K

 

Pod ręką będzie teraz nie tylko nowe narzędzie do nanoszenia notatek na każdym źródle, ale też narzędzia takie jak: Reflektor, Minutniki i Stoper czy tryb Głosowania. Najciekawszą nowością jest zdecydowanie ta ostatnia, która umożliwia prowadzącemu  na szybkie podsumowanie tematu przez ankietę na koniec zajęć czy prezentacji.

Specjalnie dla Was przygotowaliśmy szczegółowy opis narzędzia Głosowanie, a także instrukcję dla prowadzącego i uczestników. Wszystkich ciekawych tego jak to działa już teraz zapraszamy do pobrania poniższych materiałów.

Avtek Touchscreen – Narzędzie Głosowanie – opis i instrukcja

 

Nowy zestaw portów

To w zasadzie szereg usprawnień obejmujący m.in. odświeżony zestaw dostępnych złączy, a także rozszerzone wsparcie dla nowszych standardów. Najważniejsze zmiany to:

 • wyjście HDMI (wcześniej wyjście VGA). Port wyjściowy to rzecz niezwykle użyteczna w dwóch scenariuszach – nagrywania zajęć (i tego co się dzieje na monitorze) oraz gdy istnieje potrzeba transmisji obrazu z monitora na inny zewnętrzny wyświetlacz – np. projektor w dużej auli. W przypadku wyjścia HDMI wystarczy jeden kabel, aby wysłać zarówno obraz i dźwięk. Dodatkowo producent zadbał o to, aby można było przesyłać dalej obraz wpuszczony do monitora np. przez analogowe złącze VGA.
 • nowe złącze OPS. Komputerów OPS kompatybilnych z seriami Pro1 i Pro2 nie będzie można zainstalować w nowych monitorach Avtek. Powodem jest nowa szyna obsługująca rozdzielczość 4K z odświeżaniem 60Hz (wcześniej 4K też było obsługiwane, ale z odświeżaniem do 30Hz).
 • 2 porty USB Touch. Ciekawa nowość pozwalająca na podłączenie i jednoczesne korzystanie (bez wzajemnego zakłócania) z dwóch komputerów zewnętrznych bez przełączania kabla USB. Wystarczy zmienić źródło, a Avtek sam przełączy nie tylko obraz i dźwięk, ale również dotyk.
 • Więcej złączy cyfrowych, mniej analogowych. W poprzedniej generacji monitorów mieliśmy do czynienia 3 trzema zestawami złączy VGA + minijack 3,5 mm. W serii Pro4K do dyspozycji są aż 3 porty HDMI oraz 1x DisplayPort. Zestaw Złącze VGA + minijack 3,5mm ostał się tylko jeden.
 • Dodatkowe sloty na moduł Android+ oraz kartę wi-fi. Choć początkowo niedostępne, w późniejszym okresie w sprzedaży ukażą się akcesoria do serii Pro4K – w tym jeszcze szybszy moduł Android oraz dedykowana karta wi-fi.
 • Współdzielone porty USB na froncie monitora. Drobne, ale sensowne usprawnienie pozwalające na podłączenie pamięci USB do dowolnego portu na froncie monitora i uzyskanie dostępu do zapisanych tam plików bez względu na wybrane źródło (wbudowany komputer OPS lub Android).

IMG_5178_cr

Porty znajdujące się po prawej stronie monitora

 

Oprogramowanie w zestawie

Do tej pory oprogramowanie do monitora interaktywnego (np. Avtek Interactive Suite lub RM Easiteach) było opcjonalne. W serii Pro4K podstawowe oprogramowanie na system Windows będzie dodawane w zestawie z monitorem bez żadnych dodatkowych opłat! Mowa tu o Easinote – prostym, ale niezwykle funkcjonalnym oprogramowaniu w języku polskim. Co ciekawe oprogramowanie to będzie w pełni współpracowało z oprogramowaniem do nanoszenia notatek preinstalowanym na module Android. Pozwoli to na wymianę edytowalnych plików – np. rozpoczęcie tematu na androidowym Note’a, a dokończenie na windowsowym Easinote – lub w drugą stronę.

Wersja próbna oprogramowania Easinote

W skład oprogramowania wejdą także aplikacje do przesyłania obrazu z systemu Windows (zainstalowanego np. na komputerze OPS) do urządzeń mobilnych, np. tabletów czy smartfonów.

IMG_5198_cr

 

To jednak nie wszystko!

Nowa seria przynosi ze sobą zdecydowanie więcej zmian, ale żeby nie zagłębiać się w najdrobniejsze detale pozwoliliśmy sobie na stworzenie przejrzystych porównań, które pokażą najistotniejsze zmiany zaszłe w porównaniu do poprzednich serii. Jeśli szukacie szczegółowego porównania to zachęcamy do zapoznania się z poniższymi materiałami!

Porównanie monitorów Avtek TS Pro 55″

Porównanie monitorów Avtek TS Pro 65″

 


 

Podsumowanie

Interaktywność w polskiej edukacji to obecnie (początek IV kwartału 2017) bardzo gorący temat. Programy takie jak Aktywna Tablica jasno wskazały kierunek w którym idzie doposażanie szkół w narzędzia dydaktyczne. I choć wciąż najpopularniejszymi rozwiązaniami są te tańsze, tj. Zestawy Interaktywne z tablicą i projektorem, to widać szybko rosnące zainteresowanie nowszymi rozwiązaniami, którymi są monitory interaktywne. Dlaczego? Odpowiedzi jest wiele: są tańsze w utrzymaniu, nie wymagają zaciemnienia sali, są bardziej przyjazne dla użytkownika, a obsługa bardzo przypomina doskonale wszystkim znane smartfony.

Dlatego właśnie monitory interaktywne mają dużą większą szansę stać się klasowymi „centrami nauki”, gdzie wszystkie materiały są pod ręką, a korzystać z nich mogą wszyscy – bez względu na wiek czy obycie z nowymi technologiami.

W takim przekonaniu powstała seria Pro4K – nowoczesne narzędzie dla edukacji i biznesu, które ma wszelkie predyspozycje, aby stać się nowoczesnym centrum edukacji i prezentacji interaktywnej.

IMG_5367

 

Dla miłośników prezentacji i slajdów przygotowaliśmy także krótką prezentację PowerPoint będącą zwięzłym podsumowaniem niniejszej zapowiedzi.

Prezentacja Pro3_4K_blog

 

Pytania i odpowiedzi

 • Czy stare komputery OPS będą pasować do serii Pro4K?

Niestety nie. Nie zadziała to także w drugą stronę (nowe komputery OPS nie będą pasować do monitorów Pro1 i Pro2).

 • Czy w serii Pro4K będzie można wykorzystać niedrogie moduły wi-fi, aby uzyskać internet w Androidzie?

Oczywiście! Opisywany przez nas temat dotyczący „starych” serii jest aktualny. Wystarczy niedroga karta wi-fi podłączana pod USB, aby uzyskać połączenie wi-fi na Androidzie. Oczywiście będzie można też wykorzystać złącze LAN znajdujące się na obudowie monitora.

 • Czy instalacja systemu Windows na komputerach OPS będzie przebiegała tak samo?

Tak. Nie ma żadnej różnicy. Szczegółowa instrukcja dostępna w osobnym temacie.

 • Zauważyłem, że zupełnie nowe narzędzie do nanoszenia notatek na dowolnym źródle – czy będzie możliwość przywrócenia starego paska z narzędziami?

Jak najbardziej – odpowiednia opcja znajdzie się w ustawieniach systemu Android.

 • Czy będzie można instalować aplikacje ze sklepu Google Play?

Nowy Android nie będzie posiadał zainstalowanego sklepu Google Play, ani nie będzie posiadał integracji z kontem Google. Wciąż będzie można jednak instalować aplikacje „ręcznie”, za pomocą plików .apk (instrukcja dostępna w naszym dziale serwisu). Dodatkowo mocniejsze podzespoły nowego modułu pozwolą na lepsze działanie bardziej zaawansowanych aplikacji.