Długo czekaliśmy na oficjalną premierę nowych modułów NovoLauncher Plus. Okres pomiędzy pierwszą zapowiedzią, a finalnym wprowadzeniem produktu na rynek nie należał do najkrótszych, ale producent zapewnił, że cały ten czas został poświęcony dopracowaniu samego urządzenia oraz oprogramowania. Specjalnie dla Was testujemy najnowsze rozwiązanie marki Vivitek.

Dla przypomnienia – Launcher Plus to część systemu Novo służącego do bezprzewodowego przesyłania obrazu i współpracy w salach konferencyjnych. Producentem jest Vivitek przy współpracy z Deltą Electronics. Rodzina produktów Novo znajduje się na rynku od dwóch lat i w ramach jej portfolio można znaleźć zarówno moduły główne – takie jak NovoConnect czy NovoPro (niedługo również NovoEnterprise) oraz przydatne akcesoria takie jak moduły USB Launcher. Wersja Launcher Plus poszerza gamę akcesoriów produktów Novo dodając moduły USB wyposażone w obsługę sieci wi-fi.

Launcher Plus (36)

Launcher Plus (5)

Od lewej: NovoLauncher, NovoLauncher Plus

 

Jeśli szukacie więcej podstawowych informacji i zastosowań produktów Novo – odsyłamy do animacji, która wyjaśni założenia i zastosowania tego systemu.

Czym jest Launcher Plus?

Launcher Plus to moduł USB, który umożliwia bezprzewodowe przesyłanie obrazu z komputera Windows lub Maca na system NovoPro lub NovoEnterprise. Ten z kolei jest połączony przez HDMI z wyświetlaczem, którym może być monitor lub projektor. W porównaniu do modelu Launcher (bez Plus) nowa wersja została wyposażona we wbudowany moduł wi-fi, który pozwala na bezpośrednie połączenie pomiędzy Launcher Plus, a NovoPro/Enterprise, bez potrzeby wykorzystywania modułu wbudowanego w laptopa. Dzięki temu użytkownik może być połączony z NovoPro oraz inną siecią wi-fi jednocześnie. Pozytywnie wpływa to również na szybkość połączenia, a co za tym idzie jakość i płynność wyświetlanego materiału.

Podstawowe parametry urządzenia

launcher_plus_spec

 

Co w pudle?

Nowe moduły Launcher to akcesoria to produktów takich jak NovoPro czy NovoEnterprise, dlatego zawartość pudełka jest skromna. Co najważniejsze: mamy do czynienia z zestawem – w podstawowej wersji moduły sprzedawane są zestawach zwierających dwie sztuki. Dla porównania: w wersji „bez plusa” Launchery były sprzedawane w zestawach po 4 sztuki.

Launcher Plus (27)

 

Co poza urządzeniami?

  • skrócona instrukcja obsługi

Launcher Plus (10)

 

  • gumowe nakładki pozwalające na szybką identyfikację modułów Launcher Plus

launcher_arrows

Wygląd

Launcher Plus to zgrabny moduł USB (wymiary 70 x 70 x 14 mm i waga 60 g mówią same za siebie) wyposażony w 5 przycisków na górnej części obudowy. Plastik z którego wykonana jest obudowa posiada matowe wykończenie i sprawia bardzo dobre wrażenie. Jest ono potęgowane przez aluminiowe wykończenie, ramę otaczającą całe urządzenie. Dzięki temu zabiegowi Launcher Plus staje się urządzeniem solidnym nie tylko z wyglądu, ale także podczas używania.

L_plus

 

Elastyczny przewód USB to dobre rozwiązanie szczególnie w przypadku gdy sam moduł lub laptop do którego będzie przyczepiony zostanie przesunięty. Dodatkowo, jeśli przewód nam przeszkadza można go „schować” pod urządzeniem – dzięki magnesowi wtyczka USB będzie trzymać się spodniej części.

Launcher Plus (35)

 

Podstawowa konfiguracja

Aby zacząć korzystać z tych urządzeń trzeba sparować je z modułem podstawowym, którym może być NovoPro lub Enterprise. Jak to zrobić? Wystarczy podłączyć Launcher Plus do portu USB na obudowie NovoPro/Enterprise. Jeśli korzystamy z trybu HotSpot (NovoPro/Enterpise tworzy własną sieć wi-fi) wystarczy poczekać kilka sekund. W przypadku, gdy chcemy zintegrować system Novo z istniejąca siecią wymagane będzie podanie hasła. Hasło można wpisać za pomocą pilota, lub po podłączeniu huba USB podłączyć klawiaturę HID i zrobić to za jej pomocą.

 

Po sparowaniu urządzenie jest gotowe do użytkowania – można je podłączać do portu USB i zacząć bezprzewodowo przesyłać obraz i dźwięk. Warto dodać, że przy pierwszym (tylko pierwszym) podłączeniu Launcher Plus do nowego komputera trzeba „ręcznie” uruchomić oprogramowanie DesktopStreamer. Jak to zrobić? Launcher Plus jest wykrywany przez komputery podobnie jak pendrive USB – wystarczy wejść na pendrive Launcher i uruchomić program „Launch Novo.exe”. Najtrudniejsze za nami.

L_plus_file

Użytkowanie

Jak sprawdza się w praktyce zestaw NovoPro + Launcher Plus? Przede wszystkim takie rozwiązanie pozwala zapanować nad odwiecznym problemem z kablami w sali konferencyjnej. Kable HDMI, VGA, a czasami także minijack plątające się pod i na stole, to zmora dużej liczby użytkowników konferencji. W opozycji do tego stoi rozwiązanie Novo + Launcher Plus, gdzie niewielki moduł podłączany jest do portu USB komputera, aby po kilku sekundach umożliwić bezprzewodową transmisję obrazu i dźwięku na ekran monitora czy wyświetlić za pomocą projektora.

Launcher Plus (29)

 

Po podłączeniu modułu Launcher Plus do komputera automatycznie uruchomi się aplikacja DesktopStreamer. Nie trzeba jej instalować, jest ona zainstalowana na module Launcher. Po chwili LED na obudowie modułu zmieni kolor na czerwony. Wystarczy teraz wcisnąć jeden z przycisków (np. środkowy), aby zacząć bezprzewodowo wyświetlać obraz. Ale nie będziemy się rozpisywać – zademonstrujemy:

 

Płynność i wyświetlanie wideo

Pytanie, które pojawia się najczęściej w kontekście działania tego typu rozwiązań dotyczy jakości i płynności wyświetlanego obrazu. Produkty Novo wykorzystują do wymiany danych sieć wi-fi. Ma to swoje zalety – prosta konfiguracja, możliwość wyświetlania obrazu z urządzeń bez potrzeby wykorzystywania Launchera (w tym urządzeń mobilnych Android i iOS), ale, ze względu na niewielką przepustowość i czasami niską stabilność sygnału,  budzi wątpliwości jeśli chodzi o jakość i płynność. Jak radzi sobie Launcher Plus?

Launcher Plus (3)

 

Jeżeli chodzi o jakość sprawa jest prosta – obraz wyświetlany jest w rozdzielczości FullHD (oczywiście niższe rozdzielczości też są wspierane). Ta rozdzielczość jest wszechobecnym standardem i gwarantuje dużą szczegółowość obrazu. Jakość wyświetlanego obrazu w przypadku wyświetlania zdjęć, prezentacji, raportów czy stron internetowych nie różni się niczym od jakości obrazu uzyskiwanego za pomocą kabla.

Launcher Plus (33)

 

W przypadku płynności trzeba wziąć pod uwagę opóźnienie. Jeśli obraz widoczny na ekranie laptopa jest „klonowany” na ekran telewizora za pomocą Launchera Plus to widoczne jest opóźnienie pomiędzy tym co wyświetla się na ekranie komputera, a telewizorze. Nie jest to duża różnica, ale wyklucza produkty Novo jako rozwiązania do przesyłania obrazu np. z gier.

Liczba wyświetlanych klatek na sekundę w trybie standardowym jest duża i operuje (w zależności od jakości połączenia) w liczbie 15-25. Można obejrzeć krótki film promocyjny czy zwiastun, ale oglądanie pełnometrażowych filmów nie będzie komfortowe.

 

Czy wyklucza to Novo z zastosowań, gdzie często trzeba oglądać materiały filmowe czy np. YouTube? Nie! Vivitek w oprogramowaniu DesktopStreamer zaimplementował dedykowany tryb wideo, który pozwala np. wybrać plik znajdujący się na dysku naszego komputera lub wkleić link do YouTube i po chwili uzyskać obraz w jakości Full HD nawet do 60 klatek na sekundę.

Podsumowując

Mamy do czynienia z bardzo dobrym rozwiązaniem, które z pewności znajdzie swoje miejsce na rynku. Zwłaszcza, że jesteśmy w trakcie intensywnej fazy rozwoju audiowizualnej komunikacji bezprzewodowej – takie rozwiązania jak Barco ClickShare czy VIA Kramer są już obecne na rynku od dłuższego czasu. Czym więc rozwiązania Novo wyróżniają się na rynku? To przede wszystkim dodatkowa funkcjonalność, jak tryb filmowy, narzędzia do głosowania (ma znaczenie, gdy na sali jest duża liczba uczestników) i uniwersalność (moduły Launcher są opcjonalne, można łączyć się bezpośrednio). Ważna jest także cena – Novo to rozwiązania niezwykle konkurencyjne cenowo w swoim segmencie. Ale o szczegóły proszę pytać nasz dział handlowy.

Launcher Plus (25)