W zeszłym roku w naszej ofercie zadebiutowała nowa wersja systemu do zarządzania złączami od Vision – Techconnect 3. W tym artykule pokażemy krok po kroku jak złożyć typowy zestaw TC3 składający się z puszki 5 slotowej, portów: VGA z minijack, HDMI oraz USB-B.

Techconnect 3 kontynuuje tradycję serii dostarczając prosty modułowy system złączy, który możemy zamontować w dowolnym miejscu – na ścianie lub na biurku. Zaletą tego rozwiązania jest jego elastyczność. Modułowość pozwala stworzyć dowolny zestaw portów, który w przyszłości można również dowolnie modyfikować – dodawać, odejmować czy wymieniać moduły.

Przykład: gdy projektor w sali konferencyjnej jest wymieniany na model z portem HDMI możemy np. podmienić jeden moduł VGA na port ze złączem HDMI.

IMG_20161228_120555 (Custom)

 

Jaka jest różnica pomiędzy poprzednią wersją (TC2), a Techconnect 3? Aby się nie rozpisywać poniżej umieszczamy zestawienie podstawowych różnic, które dostarczył producent. Z informacji, które dostajemy od instalatorów warto wyróżnić widocznie lepszą jakość materiałów z których stworzone są puszki – plastik jest twardszy, a panele frontowe modułów są dodatkowo wzmocnione, aby nie wyginać się przy podłączaniu i odłączaniu wtyczek.

vision porownaniekliknij w obrazek, aby otworzyć pełne porównanie


 

Dla kogo jest to rozwiązanie?

Odpowiedź jest prosta – dla wszystkich, którzy chcą uporządkować rosnącą liczbę kabli i przyłączy w pomieszczeniach, gdzie jest dużo urządzeń audio wideo. Idealny przykład (będący jednocześnie miejscem, gdzie takie zestawy najczęściej są instalowane) to sale lekcyjne w szkołach każdego stopnia. W takich przypadkach TC3 to idealne uzupełnienie zestawów interaktywnych (tablica interaktywna, projektor, głośniki) lub instalacji z monitorem interaktywnym. Kolejne miejsce to sale konferencyjne, gdzie takie przyłącza są instalowane np. na ścianie lub stole. W przypadku, gdy sala wyposażona jest w sprzęt audio wideo odpowiednie zarządzanie okablowaniem pozwala uniknąć chaosu związanego z dużą ilością kabli.

nieporzadek

Nader częsty widok w salach konferencyjnych


 

Jak wygląda typowe „złożenie” zestawu?

Na początku następuje oczywiście odpowiedni dobór elementów składowych – modułów, puszki oraz ramki. Zacznijmy od modułów.

Wśród oferty modułów TC3 można znaleźć szereg rozwiązań, które mogą być wykorzystywane do przesyłania sygnału audio i wideo oraz do transmisji danych. Wśród komponentów można znaleźć także bardziej zaawansowane moduły, takie jak wzmacniacze cyfrowe czy systemy sterowania.

vision moduly

Przykład: jeśli instalacja będzie miała za zadanie przesyłanie obrazu kablem VGA do projektora należy po prostu wybrać moduł z portem VGA. Dostępne są również moduły VGA + mini jack – co pozwala na przesyłanie nie tylko obrazu, ale również dźwięku. W przypadku instalacji np. tablicy interaktywnej wymagane jest również połączenie tablicy z komputerem za pomocą kabla USB, dlatego warto rozbudować Techconnect o złącze USB – do wyboru USB typu A oraz B.

 

Jeśli wybraliśmy już złącza / zestaw złączy to wybieramy sposób montażu. Pod tym pojęciem kryje się dobór puszki montażowej – do wyboru puszki naścienne, do gips-kartonu oraz puszki nabiurkowe (dostępne tylko  w większej, 5 modułowej wersji). Ważne – puszki dostępne są w dwóch wersjach – 2 i 5 modułowej. Ta liczba oznacza maksymalną liczbę modułów, które mogą być zamontowane w puszce.

vision puszki

Przykład: puszka na 2 sloty zmieści 1 moduł HDMI oraz 1 moduł USB. Jeżeli potrzebujemy dodać jeszcze jeden moduł musimy zainwestować w puszkę na 5 slotów i dwie zaślepki, które zamaskują dwa nieużywane sloty.

 

 

Do wybraniu puszki musimy dobrać ramkę kierując się zasadą: puszka 2 sloty = ramka na 2 sloty. Dla wersji na 5 slotów dostępna jest również specjalna ramka z zamykaną pokrywą.

vision pokrywa

 

Na koniec musimy oczywiście dobrać odpowiednie okablowanie dopasowane do rodzajów wybranych wcześniej złączy-modułów. Specjalne zestawy kabli o rożnej długości (5, 10, 15 m) dostępne są w ofercie Vision, ale równie dobrze można zastosować kable innych producentów. Aby zachować estetykę instalacji natynkowej sugerujemy również zastosowanie korytek lub prowadnic do kabli.


 

Składamy nasz zestaw!

Nasz przykładowy zestaw obejmuje puszkę natynkową 5 slotów, zwykłą ramkę oraz moduły: HDMI, VGA + minijack 3,5 mm oraz USB-B, a do tego dwie zaślepki na niewykorzystane sloty.  Słowem: typowy zestaw wykorzystywany m.in w instalacjach z tablicami lub monitorami interaktywnymi.

IMG_20161228_124847 (Custom)

 

1. Na początek montujemy puszkę na ścianę (u nas rolę ściany pełni biurko 🙂 ). Jest to również dobry moment, aby rozważyć wprowadzenie do puszki kabli, jeśli korzystamy z modułów do których od strony puszki podłączamy się za pomocą zarobionych końcówek (np wtyczka VGA czy HDMI). Na puszce znajdują się specjalne miejsca do wyłamania.

wylamIMG_20161228_130159 (Custom)

 

2. Od ramki oddzielamy metalową cześć, do której będziemy przykręcać. Metalowa część ramki jest przymocowana do plastikowego frontu na zatrzaski. Sugerujemy użycie śrubokręta płaskiego i delikatne podważenie plastiku w specjalnie przeznaczonych do tego miejscach. Wystarczy to zrobić po jednej strony ramki.

IMG_20161228_125200 (Custom)

 

3. Do metalowej ramki możemy zacząć przykręcać nasze moduły. Aby to zrobić należy wsunąć dolną część modułu pod metalową ramkę, a następnie dokręcić górną część za pomocą śrubki.

IMG_20161228_125645 (Custom)

IMG_20161228_125719 (Custom)

 

4. W kolejnym etapie sugerujemy podłączenie kabli do modułów i przetestowanie połączenia.

vision polaczenie

 

5. …i przykręcamy metalową ramkę do puszki natynkowej.

IMG_20161228_131109 (Custom)

6. W ostatnim etapie zakładamy plastikową maskownicę, która montowana jest na zatrzaski. Aby zrobić to poprawnie najpierw z jednej strony zahaczamy plastikową ramkę, a następnie delikatnie dociskamy z drugiej strony, aż usłyszymy charakterystyczne kliknięcie.

IMG_20161228_133126 (Custom)

IMG_20161228_133146 (Custom)

 

7. I to już wszystko! Puszka jest gotowa do działania! Dwa dodatkowe moduły, które są przysłonięte zaślepkami możemy w przyszłości łatwo wymienić na dodatkowe złącza, złącze zasilania, lub np. wzmacniacz 2 x 25 w TC3-AMP – kolejną ciekawostkę od Vision.

IMG_20161228_133201 (Custom)

vision amp


Jak z pewnością zauważyliście montaż tego typu puszki nie wymaga fachowej wiedzy technicznej. Podobnie jest z późniejszą modyfikacją / wymianą modułów – wystarczy odczepić plastikowa ramkę, odkręcić wymieniany moduł, odłączyć od niego okablowanie i wymienić na rozwiązanie docelowe. Ta elastyczność, wraz z jakością i dużą liczbą dostępnych modułów wyróżnia Techconnect 3 na rynku systemów zarządzania złączami.

Dla tych, którzy powyższy zestaw uważają za idealny do ich potrzeb mamy dobrą wiadomość – jest on dostępny jako jeden, gotowy produkt, którego cena jest niższa niż w przypadku oddzielnego zakupu wszystkich elementów zestawu.